Jump to content
Jeux

Dysleksja: choroba czy lenistwo?

Recommended Posts

Guest Amethyst

Jak sądzicie, czy dysleksja to choroba czy może lenistwo ? I cxy dysleksja bądź dysortografia może być usprawiedliwieniem dla notorycznego popełniania błędów w pisowni?

Guest Anonymous

Znam jedną osobę, która mimo tego, że godzinami siedzi nad pisaniem, zasady ortografii zna wszystkie na pamięć i widać po tej osobie zaangażowanie w naukę, lekcje, etc., to nie potrafi zastosować tych zasad i wali w kółko takie same byki. Niestety, większość tych dyslektyków to zwykłe lenie.

Ale i tak to przebija wszystko:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskalkulia

:rotfl:

Jak dla mnie to ok. 75% dyslektyków, dysgrafików itp. To zwykłe lenie. To jest na zasadzie:

"Nie chce mi się uczyć zasad, poproszę mamę, załatwi mi papierek..."

Chociaż u mnie w klasie był taki chłopak, co choćby się nie wiem ile uczył i tak za każdym razem popełni błąd w wyrazie.

Guest Anonymous
Nie chce mi się uczyć zasad

Hm... Ja nie znam zasad, bo mi się nie chce ich uczyć :D.

Znam osoby, które uczą się bez przerwy, a mimo to robią błędy.

Jeden kolega nawet się z tego wyleczył, choć zajęło mu to prawie dwa lata ciężkiej nauki :)

Mimo wszystko, połowa dyslektyków itp. to po prostu lenie :)

Cyba w większości przypadków to lenistwo. [;

Dzięki temu papierkowi masz taryfę ulgową na dyktandzie i testach pod koniec szkoły[podstawówka, gimnazjum, matura]- dłuższy czas.

Ale nie mówię- są przypadki gdzie osoba się stara i nie ma efektu.

W dzisiejszych czasach z tego, co obserwuję, to jest zwykłe lenistwo, naprawdę. Nie znam chyba [niestety] ani jednej osoby, która by systematycznie ćwiczyła, by pokonać tę chorobę, po co mają to robić, skoro mają papierek, który ułatwia im życie?

Ja nie mam dysleksji, włożyłam ciężką pracę w to, że teraz nie popełniam ŻADNYCH błędów ortograficznych [z interpunkcją mam trochę problemu, ale z tym walczę].

Może są pojedyncze osoby, które na prawdę mają tą ''chorobę'' czy jak to tam nazwac. Ale teraz karzą dziecią w szkołąch robic te badania i u wiekszosci soob ktore pojda zobaczyc czy maja dysleksje wychodzi ze maja. Lenistwo jak dla mnie.

Ha, jak dla mnie ogromny przykład lenistwa. Do czego to już niektórzy się nie posuną, żeby iść aż tak na łatwiznę i załatwiać sobie zwolnienia z prawidłowego pisania w języku polskim.

Nie chcę mi się, załatwię sobie papierek - super.

Ale o ile dysortografię jeszcze zrozumiem, to dysgrafię już nie. Jak można nie umieć pisać? :P

Może teraz wyjdę na blondynkę, ale czym to się różni?

Dysortografia to popełnianie błędów ortograficznych, a dysgrafia to hmm... nieumiejętność czytelnego pisania. Po takiej osobie trudno rozczytać napisany przez nią tekst.

są pojedyncze przypadki takich chorób, większość swoje lenistwo broni jakimiś dysortografiami itp.

mają papierek z jakiejs poradni i od razu mogą robić błędy, mają łatwiej na wypracowaniach itp . wtf?! do książek, nieuki.

Ale o ile dysortografię jeszcze zrozumiem, to dysgrafię już nie. Jak można nie umieć pisać? :P

miałam kolegę w młodszych klasach- pismo normalnie doktorskie... jeden wężyk leciał. to nie była jego wina. jakby się nie starał i tak nie pisał wyraźnie.

wiadomo, że część osób jest na to 'chora', ale znaczna część cieszy się faktem posiadania takiego papierka, dłuższego czasu pisania wypracowań, testów na koniec szkoły. i cóż, mają wszystko w du***, nie chce im się uczyć.

Hmm... każdy chce być wyjątkowy w jakiś sposób, zwłaszcza jeśli ma w czymś braki :P

Ale nie neguję. Chociaż znam dwóch dyslektyków baranów, ale nie jestem w stanie stwierdzić, czy aby na pewno mają tą przypadłość.

Nigdy nie miałam styczności z dyskletykami. Jednak uważam, że wśród nich mogą być lenie, którym papierek o dyslekcji pomaga w nauce i osoby, które nad sobą pracują i mimo to wciąż popełniają błędy.

Teraz panuje moda na wymyślanie kolejnych przypadłości, które rzekomo uniemożliwiają naukę danego przedmiotu... Dysleksja, dysortografia, dyskalkulia i cholera wie, co będzie kolejne.

Znam tylko kilku ludzi, którzy naprawdę cierpią na jakąś dys-przypadłość. Reszta lubi zasłaniać się papierkiem i swoje głupie błędy tłumaczyć straszliwą chorobą, na którą nie mają wpływu. A prawda jest taka, że ze wszystkim można sobie poradzić. Przyswojenie zasad ortograficznych to żadna filozofia.

W dniu 29.09.2009 o 14:51, Lipton napisał:

lenistwo lenistwo i jeszcze raz lenistwo :) sam miałem dysortografię ale jakoś "wyleczyłem" się z tego

W dniu 15.12.2009 o 16:41, Poziomka napisał:

Może są pojedyncze osoby, które na prawdę mają tą ''chorobę'' czy jak to tam nazwac. Ale teraz karzą dziecią w szkołąch robic te badania i u wiekszosci soob ktore pojda zobaczyc czy maja dysleksje wychodzi ze maja. Lenistwo jak dla mnie.

Znani ' lenie i barany ' to m.in. Albert Einstein, Izaak Newton, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, i wielu, wielu innych mniej pracowitych i uzdolnionych od was. 

Uzdolnieni w jednym kierunku nie znaczy, że przykładali jakąkolwiek wagę do pisowni. Talent w fizyce i sztuce nie przekłada się na to, że z automatu są utalentowani we wszystkim. Jeżeli skupiali się na tym w czym byli najlepsi to mogli nie mieć czasu na to żeby przysiąść i poprawić to w czym byli słabi.

Miałam tę "przyjemność" poznać takiego młodzieńca, który posiadał chyba wszystkie możliwe rodzaje "dys".

W tym przypadku ewidentnie wina rodziców, którzy tak sobie wychowali syna. On jest chodzącym ideałem, nauczyciele są źli.