Skocz do zawartości
Andriskos.pl kończy swoją działalność Więcej informacji... ×
PLANETA

Windows 7

Rekomendowane odpowiedzi

22 października 2009 roku to premiera najnowszego systemu operacyjnego giganta z Redmond. Ten dzień również zapamiętamy jako koniec niechlubnej ery Windows Vista, systemu w niektórych aspektach rewolucyjnego, ale niedopracowanego i postrzeganego przez użytkowników jak przysłowiowa "kula u nogi".

Solidny Windows?

"Siódemka" już podczas bety sprawiała bardzo pozytywne wrażenie. Praktycznie pełna kompatybilność ze sprzętem i brak poważniejszych problemów ze sterownikami, szybkość działania i funkcjonalność. To właśnie te elementy wpłynęły między innymi na to, że do Windows 7 większość użytkowników podejdzie z entuzjazmem i nastawieniem, a praca wykonana w Redmond jest dużą jakościową zmianą.

Oczywiście można marudzić, że system ma problemy z obsługą starszego sprzętu (choć kompatybilności nie można wiele zarzucić, a na tle Visty "siódemka" to wręcz ideał), a od dłuższego czasu pod maską Windowsów znajduje się praktycznie to samo. Bardziej wnikliwi zwrócą również uwagę na błędy, które będą łatane Service Packami (ponoć istnieją już pierwsze testowe buildy). Argumenty te są niezwykle celne i na wskazane obszary firma powinna zwrócić większą uwagę, bo niestety po raz kolejny da się odczuć wtórność.

Niemniej tak właśnie powinien prezentować się solidny system operacyjny. Jednak przed ostatecznym werdyktem przyjrzyjmy się najciekawszym nowościom w Windows 7, które posegregowaliśmy według najważniejszych kategorii.

Wydajność

W kategorii "wydajność" nowy Windows zbiera bardzo pozytywne oceny choć w testach osiąga nieco gorsze wyniki niż tak krytykowana Vista.

Minimalne wymagania sprzętowe

XP Vista (Home Premium) 7

CPU Procesor Pentium/AMD 233 MHz lub szybszy Procesor 1 GHz Procesor 1 GHz lub szybszy

RAM 64 MB Pamięci RAM 1 GB dla wersji 32-bit/ 2 GB dla 64-bit 1 GB dla wersji 32-bit/ 2 GB dla 64-bit

HDD 1,5 GB wolnej przestrzeni dyskowej (4,3 GB dla SP3) 15 GB wolnej przestrzeni dyskowej 16 GB przestrzeni dyskowej dla wersji 32-bit/ 20 GB dla 64-bit

Grafika Super VGA (800x600) Karta graficzna zgodna z DirectX 9, Windows Display Driver Model i 128 MB pamięci Karta graficzna zgodna z DirectX 9 oraz Windows Display Driver Model

Zacznijmy jednak od wymagań sprzętowych. Jak widać w załączonej tabeli są one bardzo podobne, a wręcz identyczne z minimalną konfiguracją Visty (Windows 7 potrzebuje gigabajt więcej na instalację). Różnica między tymi systemami jest jednak znaczna. Przede wszystkim Vista jest bardzo zasobożerna, „siódemka” zachowuje się przy tym nieco inteligentniej: uruchamia usługi tylko wtedy, gdy są potrzebne, pożera RAM w zależności od jego ilości ( przy 2 GB gadżet wskazywał stale ok 44%), steruje wykorzystaniem procesora. W efekcie system chodzi znacznie płynniej. Do XP nie ma natomiast żadnego odniesienia. To dobry system, ale wraz z rozwojem technologii i pojawianiem się coraz szybszych komputerów nie można liczyć, że Microsoft stworzy oprogramowanie działające na podobnej konfiguracji. Choć ciekawe czy Windows 7 uda się zapełnić lukę po XP w segmencie netbooków.

Na wstępie dziwi już sam czas uruchamiania się całego systemu. Po Viście spodziewaliśmy się, że będzie kiepsko, ale ostatni wynik siódemki rozczarował. Różnicę widać dopiero podczas pracy na komputerach. Gdy XP i Vista potrzebują chwili namysłu podczas uruchamiania aplikacji, Windows 7 robi to praktycznie zaraz po naciśnięciu ikony aplikacji. Warto więc poświęcić kilka sekund na załadowanie systemu, by potem cieszyć się efektywniejszą pracą. Przy odwrotnej czynności, czyli zamykaniu, "siódemka" przegrywa z leciwym XP, jest natomiast lepsza od Visty.

Uruchamiane (w sekundach)

XP SP3 Vista SP2 7

43,26 44,03 47,19

Zamykanie (w sekundach)

XP SP3 Vista SP2 7

22,98 7,89 12,11

Werdykt

Po dostępnych danych widać jednak, że siódemka nie jest królem benchmarków. Co nie znaczy, że działa gorzej, jest wręcz przeciwnie. System pracuje stabilnie i płynnie, programy uruchamiają się bardzo szybko. Jest to jednak okupione poświęceniem ok 44%-45% RAM-u (w zależności od jego ilości zamontowanej w komputerze, „siódemka” pożera odpowiednią część).

Temat zaczerpnięty z onet.pl

Co sądzicie o nowej 'siódemce' i o jego poprzedniku 'viście'??

W miejscach z emotkami chodzi o windowsa XP.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ponoć bardzo funkcjonalny i najlepiej zrealizowany Windows do tej pory. Niestety, nie było mi go dane sprawdzić na własną rękę, co w najbliższym czasie zamierzam naprawić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja już go mam od końca tamtego roku, i po tych paru miesiącach użytkowania tego systemu, chwalę sobie go i nic mi się w nim nie dzieje ,prosty jest i niezawodny o ile się, go użytkuje tak jak należy. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam od niedawna Windows 7 home premium, sprawdza się dość dobrze, ale trzeba uważać w czasie instalacji jakiegoś programu, żeby tam nie było przypadkiem niepodpisanego sterownika- bo to może położyć na amen cały system- zaliczyłam reinstalację z powodu głupiego sterownika. :/

Minusem tego systemu jest to, że pewne programy nie są z nim kompatybilne, np. TuneUp Utilities 2009, przez to nie mogę używać tego programu, a mam jego promocyjną, legalną wersję. :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem ten system przy kupnie laptopa :/ i szkoda mi było go zmienić na XP, bo to legalna wersja, na dodatek z 2 letnią gwarancją...

Ale nie jestem co do niego przekonany, Vista była porażką... 7 jest jeszcze gorsza, jak dla mnie.

Ciągle mam problemy ze sterownikami...Słaby ze mnie informatyk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Miałem ten system przy kupnie laptopa i szkoda mi było go zmienić n XP, bo to legalna wersja, na dodatek z 2 letnią gwarancją...

Ale nie jestem co do niego przekonany, Vista była porażką... 7 jest jeszcze gorsza, jak dla mnie.

Ciągle mam problemy ze sterownikami...Słaby ze mnie informatyk.

czego się spodziewać po wersji home? nabardziej okrojone gówno

Mam ultimate i nie narzekam, choć laptop do momentu zakupienia podkładki chłodzącej jakoś bardziej narzekał xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
programy nie są z nim kompatybilne, np. TuneUp Utilities 2009

Radzę zainwestować lub co najmniej ściągnąć wersje ultimate. Czemu ot temu że w Ultimate jest coś takiego jak wsparcie programów z XP. Taki lepszy tryb zgodności... I jeżeli tylko jakieś sterowniki są nie teges, to system automatycznie je blokuje :) zawsze po odpaleniu kompa wyskakuje mi dymek że zablokowano sterowniki jakieś tam od czegoś tam, nawet nie wiem bo nie zwracam na to uwagi. A system śmiga jak należy...

Vista była porażką... 7 jest jeszcze gorsza, jak dla mnie.

Ciągle mam problemy ze sterownikami...

No coś chyba sobie pomyliłeś :lmao: Obecnie wszystkie urządzenia są obsługiwane przez 7 i nie ma problemu ze sterownikami. No chyba że używa się jakiegoś nie wiadomo jak starego sprzętu. Do grafiki, płyty głównej - czyli najważniejsze są dostępne na stronie producenta sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Anonymous

Ja mam Windows 7 i jestem zadowolona. Nie znam się na tym wszystkim, nie robię jakichś skomplikowanych operacji i korzystam z jakichś prostych programów, to i może dlatego nic mi nie szwankuje, więc w sumie nawet nie mam powodów do innej opinii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem zadowolona z wersji home edition. Jeśli się nie mylę, to wersja starter jest jeszcze bardziej okrojona.

Nie odpowiada mi przywracanie systemu, bo łatwo się psuje- a nie zamierzam co chwila reinstalować systemu.

Głupie jest w Windows 7 to, że po reinstalacji powstaje folder Windows old, czy jakoś tak i to zajmuje wiele miejsca i trzeba to wyrzucić.

Denerwująca też jest kopia zapasowa, na szczęście można wyłączyć jej harmonogram i kopię robić samemu, ale po jej utworzeniu powstaje duży punkt przywracania systemu o pojemności ponad 5 GB, zawsze go kasuję- nie wiem po co jest. :/

Nie chcę ściągać nielegalnego upgrade, nie po to mam legalny system- może kiedyś kupię sobie wyższą wersję, na razie obecna w zupełności mi wystarczy.

XP było w porządku, ale nowszy komp udźwignął siódemkę, więc dobrze, że kupiłam ten system.

W wersji home edition też jest zgodność z systemem XP, ale bałabym się uruchomić w tym trybie program do optymalizacji kompa- zawsze można coś schrzanić.

Czy jak wyłączyłam UAC- bo mnie bardzo denerwowało, to nadal będzie działało ostrzeżenie, że jakiś sterownik jest niepodpisany? Nie chcę znów położyć systemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam siódemke od ponad 8 miesięcy jestem pozytywnie zaskoczony i nadal odkrywam to nowe nowinki :eek:

Na plus zasługuje że odbiera wszystkie płytki które były jedynie pod starsze systemy .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja ciągnę jeszcze na XP ale już od jakiegoś czasu myślę nad przejściem na 7 bo XP to już w sumie staroć, dużo dobrego słyszałem na temat 7 i jestem przekonany że będę zadowolony ze zmiany. Czekam na przypływ gotówki aby zakupić 7 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam siódemkę i jestem zadowolona. Jest z pewnością lepszą wersją windowsa niż vista, do której jakoś nigdy nie mogłam się przekonać i jak mam coś zrobić na laptopie rodziców, który jest w nią wyposażony, przeżywam istne katusze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Używam siódemki już kilka lat i powiem szczerze, nie zamieniłbym go na inny. Ani na nadchodzącą ósemkę, ani na żadną z wcześniejszych wersji. Jest ładny, a po tych kilku latach poznałem jego zakamarki i potrafię sobie z nim poradzić w większości przypadków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi