Jump to content
Ishtar

Czyściec

Recommended Posts

Guest Amethyst

Czy wierzysz, że istnieje czyściec, do którego zstępują dusze umierających w łasce, które jeszcze nie zadośćuczyniły za swoje grzechy przez zupełną pokutę?

Jak wg Ciebie wygląda czyściec?

Jak myślisz dlaczego cierpi się w czyśćcu?

Myślę, że coś na pewno istnieje, ale nie jest to miejsce lecz jakiś czas, jakiś wymiar. Przykładem tego mogą być duchy :) a dlaczego się cierpi? Hmm spytajmy ich samych :) Dlaczego nas straszą i wołają pomocy :)

Guest Amethyst

Niektórzy ludzie pytają dlaczego Bóg dopuszcza, by zmarli ukazywali się żyjącym? Z pewnością nie dla zaspokojenia ciekawości! Jest to zawsze szczególny przejaw miłosierdzia Bożego i część Jego zbawczego planu. :) Nam powinno to przynieść duchową korzyść ;) dla zmarłych zaś jest wielką pociechą w oczekiwaniu na zjednoczenie z Bogiem. To powinno skłonić nas do modlitw i ofiar za dusze w czyśćcu cierpiące. Bo tylko duszom w czyśccu możemy pomóc.

Czyściec został stworzony w 14 wieku przez Kościół żeby ta organizacja mogła sprzedawać odpusty i zarabiać na strachu swoich wyznawców. Nie ma czegoś takiego i nigdy nie było.

Guest Amethyst

Jak to nie ma czyścca ? :o W Piśmie sw jest wiele odniesień do czyśćca. Nie będę ich wszystkich tutaj podawać . Napisze o jednym :

Mt 5, 25–26. Pan Jezus podczas kazania na górze wyjaśnia pewne różnice pomiędzy starymi a nowymi prawami. Mówi, że nowe prawo jest w istocie wypełnieniem starego w taki sposób, że mimo iż miłosierdzie akcentuje się bardziej niż sprawiedliwość, jednak stare prawo musi być wypełnione co do joty. Dalej mówi szczegółowo o naszych zobowiązaniach względem innych ludzi i jasno zaznacza, że wejście do nieba zależy od tego, jak wywiązywać się będziemy z naszych obowiązków. Mówi, że musimy pojednać się z bliźnimi, zanim zbliżymy się do ołtarza, nawet jeśli ciężko przeciw nam zawinili. Jeśli tego nie uczynimy, możemy zostać wrzuceni do „więzienia”, którego nie opuścimy, „zanim nie oddamy ostatniego szelążka”. Więzieniem tym musi być czyściec, ponieważ dusze nie mogą opuścić więzienia piekła.

Pamiętajmy. że wiedza o istnieniu czyśćca nie opiera się wyłącznie na tekstach biblijnych – Biblia nie obejmuje bowiem wszystkiego, co Pan Jezus objawił Apostołom. Dowodów na istnienie czyścca dostarczają nam niezliczone świadectwa spisane poprzez XX wieków chrześcijaństwa, zawierające wizje świętych i mistyków.

Jednym z takich wydarzeń, cieszących się akceptacją Kościoła, jest objawienie Matki Bożej w Fatimie w 1917 roku. Najstarsza wizjonerka s. Łucja, zapytała Matkę Bożą, czy jej bliska przyjaciółka, która nieddługo wcześniej zmarła, jest już w niebie. Odpowiedź brzmiała: Nie, jest ona w czyśćcu i pozostanie tam jeszcze przez długi czas. :)

Tak więc doktryna o istnieniu czyśćca posiada bogate podstawy biblijne i co najważniejsze, jest gwarantowana przez ustanowiony przez Boga autorytet. Ci, którzy ją odrzucają, muszą czynić to albo z ignorancji, albo ze złej woli. :)

Ehh moja pochopność w przyswajaniu wiedzy. Muszę się jej oduczyć.

Po za tym, widzę że jesteś mocno wierzącą katoliczką shamandalie, co nie? Wprost zalałaś mnie argumentami które wskazują że doskonale znasz Biblię i historię chrześcijaństwa.

Ale i tak mnie nie przekonałaś shami że Czyściec może istnieć. Kościół ma to do siebie że lubi manipulować faktami. Czasami trudno jest stwierdzić ja mocno ingerował Kościół w prawdę. Co więcej nie wiadomo co zmienił, usuną lub pozostawił prawdziwego w Biblii. Jezus mówiąc o Czyścu mógł mieć na myśli zupełnie co innego, mógł twierdzić zupełnie co innego a Kościół po prostu dopisał co nie co i tak wyszedł "dzisiejszy" czyściec.

Nie zrozum mnie zle shamandalie, mocno wierzę że jest Bóg ale czyściec jakoś mi nie leży.

Edit:

Tak sobie rozmyślałem nad czyścem po napisaniu tego posta aż tu bach. Coś mnie nakłoniło żeby spojrzeć na eiooba a tam artykuł który doskonale obrazuje moje myśli na temat czyśca. Czyżby moc przyciągania działała?

http://www.eioba.pl/a118706/czysciec_krotka_notka_na_ten_temat

Guest Amethyst
doskonale znasz Biblię i historię chrześcijaństwa.

Nie ukrywam, że staram się wiedzieć pewne sprawy :)

Oczywiście, wiele osób może nie wierzyć w coś takiego jak czyściec. Ja należę do tych co wierzą i pokładają nadzieję, że po śmierci trafię w miejsce które obmyje mnie z grzechów i przybliży do nieba :)

Być może Bóg nie obdarzył Cię łaską wiary w pewne rzeczy ostateczne. Pamiętaj , wiara to także łaska Boża :)

Guest Amethyst
I tak wszystkiego dowiemy się po śmierci :)

Prawda :letssin:

ale ciekawość i niepewność strasznie męczy. :rotfl:

Kogo męczy tego męczy.

Ja nie mam niepewności. :) Wierzę w naukę Kościoła i nie mam wątpliwości. Żadnych.

Wierzę w naukę Kościoła i nie mam wątpliwości. Żadnych

Ale chyba nie od zawsze tak było? Wątpliwości to normalna rzecz u osoby, która świadomie wierzy.

Chciałbym, żeby Czyściec istniał naprawdę. Możliwość naprawy pewnych błędów jest pocieszająca, przynajmniej dla mnie, osoby która może zarzucić sobie pewne uchybienia.

Guest Amethyst

Ale chyba nie od zawsze tak było? Wątpliwości to normalna rzecz u osoby, która świadomie wierzy.

.

To prawda, kiedyś nie byłam osobą wierzącą. :)

Ci , którzy umrą w stanie grzechu śmiertelnego trafią do piekła, lecz Ci, którzy zostaną osądzeni za godne Nieba tak, będą musiały jeszcze zadośćuczynić za grzechy, pójdą do Czyśćca. Jaki Bóg jest miłosierny, skoro za małe grzechy nie trąca Nas do Piekła :)

jeśli istnieje niebo i piekło, to byłoby dobrze, żeby istniał i czyściec. skoro miałabym tyle grzechów, że nie mogłabym iść do nieba, chciałabym mieć opcję poprawy.

ale prawda jest jedna i niezmienna od zawsze:

I tak wszystkiego dowiemy się po śmierci :)

Tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy istneje coś takiego jak Czyściec. Człowiek nie ma praktycznie żadnej wiedzy na temat tego, co dzieje się po śmierci. Ja jednak chciałabym, żeby Czyściec rzeczywiście istniał, dlatego w niego wierzę.

Wydaje mi się, że czyściec jest tutaj na ziemi.. Tutaj pokutuje się za wszystko co zrobiliśmy i tutaj najbardziej można doświadczyć bolesnych "katuszy" duszy.

Czyściec został stworzony w 14 wieku przez Kościół żeby ta organizacja mogła sprzedawać odpusty i zarabiać na strachu swoich wyznawców. Nie ma czegoś takiego i nigdy nie było.

Oczywiście, spisek Papiestwa... Watykan dalej miesza się w politykę tak było i będzie dopóki ciemnota jest. 

Oczywiście, spisek Papiestwa... Watykan dalej miesza się w politykę tak było i będzie dopóki ciemnota jest.

I póki tak będzie, nie ma co liczyć na uspokojenie sytuacji na wschodzie czy gdziekolwiek, gdzie ludzie zabijają w imie boga...

Tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy istneje coś takiego jak Czyściec. Człowiek nie ma praktycznie żadnej wiedzy na temat tego, co dzieje się po śmierci. Ja jednak chciałabym, żeby Czyściec rzeczywiście istniał, dlatego w niego wierzę.

setki tysięcy ludzi go opisuje w wizjach swoich :-)