Jump to content
Myś

ABBA

Recommended Posts

ABBA – szwedzki zespół muzyki pop, w skład którego wchodzili: Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. Jego działalność muzyczna przypada na lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych. Nazwa "ABBA", przyjęta w 1973 r.[2], jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion członków zespołu (Agnetha, Benny, Björn, Anni-Frid). Zespół tworzyły dwa małżeństwa: Agnethy i Björna oraz Anni-Frid z Bennym. ABBA uważana jest za jeden z najlepszych muzycznych zespołów XX wieku. Zespół sprzedał ponad 370 milionów płyt na całym świecie, co czyni go jedną z najbardziej kasowych grup w dziejach[3].

ABBA zyskała międzynarodową popularność dzięki chwytliwym utworom z prostymi tekstami. Wraz ze wzrostem ich popularności dostawali coraz więcej propozycji koncertowych, co wiązało się ze wzrostem rzeszy fanów w: Europie, Australii, Ameryce Północnej. Podróżowanie stało się sporym problemem, szczególnie z powodu Agnethy Fältskog, która bała się latania i dodatkowo nie chciała opuszczać na zbyt długo swoich dzieci. Z tego powodu menadżer zespołu położył spory nacisk na kręcenie teledysków. Zespół kontynuował również wydawanie studyjnych albumów. Wraz ze wzrostem popularności zespołu, małżeństwa członków zespołu (Benny z Fridą i Björn z Agnethą) zostały zaniedbane, a relacje pomiędzy członkami zespołu zmieniły się. Efekt jest zauważalny w kompozycji muzyki i w twórczych tekstach utworów.

W 1976, podczas jedynego pobytu w Polsce, zespół nagrał w TVP program telewizyjny "ABBA w Studio 2", który wyemitowano 13 listopada.

5 lipca 2008 zespół w pełnym składzie spotkał się i pozował wspólnie do zdjęć przy okazji szwedzkiej premiery filmu opartego na musicalu Mamma Mia! inspirowanego utworami zespołu. Było to pierwsze od ponad dwudziestu lat publiczne spotkanie zespołu[4].

W 2010 r zespół uzyskał nominację do Rock and Roll Hall of Fame[5].

Spis treści [ukryj]

1 Przed ABBĄ (1960-1969)

1.1 Pierwszy wspólny występ na żywo oraz rozpoczęcie "Festfolk"

1.2 Pierwsze wspólne nagranie "Hej, Gamle Man"

2 Tworząc grupę (1970-1973)

2.1 Pierwszy przebój jako 'Björn & Benny, Agnetha & Anni – Frid'

2.2 "Ring Ring"

2.3 Oficjalna nazwa

3 Przełom (1973-1976)

3.1 Eurowizja

3.2 Po Eurowizji

4 Sukces, czyli Era Disco (1977-1979)

5 Ostatnie sukcesy, czyli 80's ABBA (1980-1982)

Do ABBY przekonałam się naprawdę dopiero niedawno.

I heave Dream -ta piosenka to prawdziwy balsam dla duszy.

"Mamia Mia 'sprawia że chce mi się tańczyc ,SOS i Hasta Maaniania są słodkie

Czekam na wasze opinie.

_________________

Share this post


Link to post

Oj nawet czasami lubię ich słuchać bo są naprawdę przyjemnie dla ucha. I wolę ich piosenki od tych co robili ich nowsze wersje bodajże nazywali się A-Tenns albo jakoś tak.

Ale ogólnie są oni na plus

Share this post


Link to post

mimo, że znam ich utwory, to nie przepadam za tym zespołem. oglądałam "Mamma Mia" z ciekawości, wyszło nienajgorzej. jednak sama nie włączyłabym sobie ich płyty.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.