Jump to content
Luvuu

GMO - genetycznie modyfikowane organizmy

Recommended Posts

GMO, czyli genetycznie modyfikowane organizmy, zostały zmienione przez człowieka wskutek ingerencji w jego materiał genetyczny. W sposób ten uzyskuje się organizmy o nowych właściwościach, np. bakterie produkujące ludzką insulinę, czy warzywa/owoce o spowolnionym metaboliźmie (o przedłużonej świeżości). Często słyszy się o protestach przeciwko GMO. A co wy sądzicie na ten temat?

Jestem wielką przeciwniczką GMO.

Kiedyś przygotowywałam prezentację na ten temat. Najciekawsze jest to, że produkty muszą być oznaczone, że zawierają organizmy modyfikowane genetycznie, ale co z mięsem? Bo w końcu pasze również są modyfikowane genetycznie. Wszelkie warzywa, owoce dzięki, którym możemy je transportować na dalekie odległości.

Poza tym to jeszcze szkoda dla rolników, którzy mają plantacje obok roślin modyfikowanych genetycznie, za pomocą takich pyłków przenoszonych przez wiatr zdmodyfikowane mogą być nawet te rośliny, których rolnik nie chciał modyfikować.

Z tego, co się orientuje, teraz ma się nieco zmienić polityka dotycząca sprzedawania mięsa. Tzn. przy kasie ma być napisany skład. Miejmy nadzieje, że również będzie podana informacja o tym czy jest to zmodyfikowane czy też nie.

I tak pod względem żywności Polska jest bardzo dobrze postrzegana. Nie ma jako takich problemów, chociaż to ulega zmianie. Niech mnie ktoś poprawi, bo tak dokładnie już nie pamiętam jak działa polskie prawo w tej sprawie. Chyba żywność można sprowadzać, nie produkować. Czy coś w tym stylu.

Ja mam nadzieję, że nie będzie tak jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie właśnie poprzez GMO, doszło do wypadków śmiertelnych. Poza tym problemy z układem rozrodczym itp.

Niemniej gmo, ma również swoje plusy, np. dzięki niej właśnie można zlikwidować wszelkie choroby panujące w krajach biedniejszych, zwiększając za pomocą odpowiedniego genu modyfikującego jakiś składnik typu wit. B

Ja nie mam w tej sprawie żadnego konkretnego stanowiska. Z jednej strony nie chcę aby człowiek ingerował w naturę, a z drugiej, jedzenie GMO jest na pewno zdrowsze od jedzenia tych samych produktów, z tym że nafaszerowanych chemikaliami.

Tak, najlepiej jest hamować rozwój myśleniem typu KIEDYŚ BYŁO DOBRZE TO NA CHU ZMIENIAĆ. Jeśli żywność jest modyfikowana odpowiedzialnie, to nic złego się nie dzieje. Przeciwnicy niech przestaną używać środków transportu, bo przecież naturalnie jest na własnych nogach. No i niech myją się w rzece, wcześniej burząc zapory i licząc, że im nie wyschnie, albo ich nie zaleje podczas snu, bo nienaturalnych wałów też trzeba się pozbyć. Chociaż nie. Jaskinie często są oddalone od rzek, bo przecież w nienaturalnych domach się nie mieszka.

PO co zaraz takie skrajnosci?

na pewno da sie pogodzić te dwie sprawy. Pod warunkiem ze rozwój bedzie słuzył ludziom a nie im szkodził, jak jest zazwyczaj.

To jest tak, że ludzie teraz są strasznie zabiegani, na nic nie mają czasu i po prostu idą na łatwiznę, a dla producentów jest to wielka szansa.

Z Twojego postu wynika ze lepiej jest zachorować na raka, czy tez być bezpłodnym nizli po prostu zrezygnować z pewnych udogodnien bez których mozna sie spokojnie obejsc.

Nie. Trzeba przeprowadzać badania nad modyfikacjami genetycznymi tak, aby wykluczyć ryzyko powikłań. Nie każę jeść wszystkiego, co jest genetycznie modyfikowane.

Edited by Don Matteo de la Tepe
Nie klniemy.

Z Twojego postu wynika ze lepiej jest zachorować na raka, czy tez być bezpłodnym nizli po prostu zrezygnować z pewnych udogodnien bez których mozna sie spokojnie obejsc.

Czasami te udogodnienia przyczyniają się do wyeliminowania różnorodnych schorzeń, chorób etc.

w przypadku gmo, więcej jest szkód niż korzyści

Nie.

Edit.

Zacytowane z innego tematu:

Nawet jeśli zdarzy się coś złego, to wiem, że Bóg miał taki plan i prowadzi to w ostateczności do czegoś dobrego.

A więc cel uświęca środki. Jeśli genetyczne modyfikacje zostaną wpuszczone do obiegu, wprowadzą wiele dobrego, pomimo wcześniejszych problemów. Po co się dalej kłócisz i sama z sobą kłócisz?

Nie porównuj Boga do takie przykładu.

Bóg nie stworzył zła, polecam Ci poczytanie o tym jak, to się stało, że w ogóle istnieje zło na świecie. O aniołkach i stworzeniu człowieka na Boże podobieństwo. Poczytaj, bo nie mam ochoty tłumaczyć komuś skąd zło. Tym bardziej, że to dzieci małe widzą.

Bóg nie stworzył zła, polecam Ci poczytanie o tym jak, to się stało, że w ogóle istnieje zło na świecie.

Co to jest Chaos? To jest Ład, który zniszczono przy Tworzeniu Świata.

Stanisław Jerzy Lec

Nie mam nic przeciwko, GMO nie jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu, więc nie rozumiem tych wszystkich sprzeciwów i protestów ^^ Może jedynie dla ekosystemu, bo może w końcu za x lat dojść do tego, że wszelakie materiały genetyczne będą niezróżnicowane, ale do tego również niekoniecznie musi dojść.

Jakoś ja też należe do tych co nie rozumieją na czym polega te całe bum związane z Gmo. Bo prawdę mówiąc obecnie człowiek sam dokładnie nie wie co je i czy jest to zdrowe. Ale to już jest nie na temat :)

GMO nie jest szkodliwe dla człowieka, to jest tylko ingerencja w DNA np. rośliny, które nie ma na nas żadnego wpływu, bo i tak je trawimy :P Gdyby miało na nas wpływ, to po zjedzeniu wieprzowiny rosłyby nam świńskie ogonki xD

Ni mnie to grzeje ni ziębi... Każdy tak teraz krzyczy, że jest na NIE, a jak zapytać czemu.. To słyszę BO NIE... No ludzie. Skoro już ma się jakieś zdanie to trzeba umieć je uargumentować. Ja to w sumie nawet ciekaw jestem z deka tego ;)