Jump to content
sekundka

Kobiety w oczach kościoła...

Recommended Posts

Kobieta w chrześcijaństwie

- „Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.” (św. Tomasz z Akwinu)

- „Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn.” (Jan Chryzostom, 349-407, gr.)

- „Kobieta jest istotą pośrednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyznie.” (św. Augustyn 354-430 — jeden z najznakomitszych ojców Kościoła)

- „Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych” (św. Tomasz z Akwinu, mędrzec Kościoła, 1225-1275)

- „Kobieta winna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga.” (Ambroży, mędrzec Kościoła, 339-397)

- „Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj, to diabeł! Ona jest swoistym piekłem!” (Papież Pius II, 1405-1464)

- „Kobiety ze swej natury są przeznaczone do wspólnych uciech.” (Kapokrates, założyciel klasztoru)

- „Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)

- „Dziewczęta noszące spódniczki mini, pójdą do piekła.” (Wild, SJ, XX w.)

- „Kobiecie przystoi jedynie szata żałobna. Skoro tylko przekroczy próg wieku dojrzałego, winna zasłonić swe gorszące oblicze, by nie utracić szczęśliwości wiecznej.” (Tertulian, pisarz chrześcijański)

- „W miejscu, w którym zatrzyma się ksiądz, nie powinna przebywać żadna kobieta” (Synod Paryski, 846)

- „Kobiecie nie wolno mieszkać w pobliżu kościoła.” (Synod w Coyaca, 1050)

- „Księża, którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym z podniety, muszą zostać ukarani. Kobiety natomiast mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice.” (2. Synod w Toledo)

- „U kobiety sama świadomość jej istnienia powinna wywoływać wstyd.” (Clemens Alexandrinus, 215)

- „Kobietom nie wolno we własnym imieniu pisać ni otrzymywać listów” (Synod w Ewirze, IV w. n.e.)

- „Cała płeć żeńska jest słaba i lekkomyślna. Uświęcona zostaje jedynie poprzez macierzyństwo.” (św. Jan Chryzostom, 349-407)

- „Kobietom nie wolno śpiewać w kościele.” (św. Bonifacy, misjonarz benedyktyński, 657-754)

- „Żona nie chce, chodz ty, dziewczę!” (Marcin Luter)

- „W żadnej religii czy światopoglądzie kobieta nie jest tak szanowana i uważana, jak w chrześcijaństwie.” (Bernard Häring, teolog katolicki, XX wiek)

To kilka przykładów moim zdaniem dyskryminacji kobiet... Jak myślicie czy jest to jeden z powodów "usamodzielniania" się kobiet?

Czy jest to Waszym zdaniem oburzające? Nikt przecież nie ma dowodu, że to kobieta zgrzeszyła pierwsza, że to kobieta była druga...

To skąd ta nieuzasadniona nienawiść?

Potraficie poprzeć któryś z powyższych przykładów?

Tu mam też ciekawy artykuł:

http://humanizm.free.ngo.pl/kik.htm

Kilka zdań z niego:

Mojżesz i kapłan Eleazar zabrali się do podziału, a było tego 675 tysięcy owiec, 72 tysiące wołów, 61 tysięcy osłów oraz 32 tysiące kobiet.
Jan Paweł II w liście pasterskim „Ordinatio sacerdotalis” stwierdza m.in., że jest niedopuszczalne i niezgodne z zamysłem boga, aby kobieta mogła otrzymać święcenia kapłańskie. Pismo Święte wyraźnie mówi, że kobieta została przeznaczona na „pomoc człowiekowi”.

A przecież jakby nie było kobiety to by nikogo nie było, wszystkich tych księży, Świętych itp... xD

I co z Maryją, Ją w takim razie też "obrażają"

Byłam ostatnio na wykładzie na ten temat, tam to było przedstawione w zdecydowanie innym świetle, ale nie chcę z tym/na ten temat dyskutować. Uważam, że moja wiedza w temacie Biblii, wiary itd. jest zbyt mała.

Żona nie chce, chodz ty, dziewczę!” (Marcin Luter)

widze ze przepisujesz  a nawet niewieszco     luter byl protestantem 

to nie kosciuł  ale ludzie tak kiedys  muwili  takie były kiedys steorotypy a dzisiaj sa ze  blondynki sa głupie

Ja sądzę, że niepotrzebnie wybrane zostały akurat te subiektywne fragmenty popierające konkretną tezę zamiast wizji obiektywnej. Jeśli piszemy teks na jakiś temat to normalnym jest przedstawić argumenty za i również przeciw, wtedy obraz naszej wypowiedzi jest kompletny.

Jedni "wielcy kościoła" twierdzili tak, inni inaczej. Racja, że kobiety są słabsze od mężczyzn (z natury) i to nie ulega wątpliwości, dlatego ja np. nie czuję się urażona czytając, że kobieta jest słabszym ogniwem itd. To fakt, tak jest, potrzebujemy opieki mężczyzn. Natomiast stwierdzenie, że kobieta jest jakimś uszkodzonym plemnikiem to tylko dowodzi idiotyzmu autora i jego nieznajomości podstaw biologii :)

To kilka przykładów moim zdaniem dyskryminacji kobiet... Jak myślicie czy jest to jeden z powodów "usamodzielniania" się kobiet?Czy jest to Waszym zdaniem oburzające? Nikt przecież nie ma dowodu, że to kobieta zgrzeszyła pierwsza, że to kobieta była druga...To skąd ta nieuzasadniona nienawiść?Potraficie poprzeć któryś z powyższych przykładów?

Jak dla mnie jest to tylko usprawiedliwienie samego adama i całej płci męskiej , skoro są tacy silni to przecież , pod żadnym pozorem nie powinni zwracać uwagi na taką kobietę , która służy tylko do jednego , tylko ćwiczyć swoje panowanie nad sobą , nad swoim ciałem, i jeszcze świecić przykładem odmawiając sobie przyjemności.

A gwałty przecież miały miejsce w tamtych czasach , po mimo skromnego ubioru.

Pewnie zazdrościli Nam urody :D