Jump to content
Disorder

Hippisi

Recommended Posts

hipisi.jpg

Według Wikipedii:

Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiatykontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.

Była to rewolucja proklamująca bunt młodych przeciwko światu dorosłych (nie wierzcie nikomu po trzydziestce) i jego instytucjom: rodzinie, Kościołowi, szkole, zakładowi pracy, szefom, rywalizacji, pieniądzowi, wojsku, wojnie, normom, przymusom, zakazom (zakazuje się zakazywać), domniemanej hipokryzji, konwencji ubioru, własności prywatnej (życie w komunach). Przejaw kontrkultury odrzucającej normy społeczne oparte na konsumpcji, rywalizacji i materializmie. Instytucje i struktury, którym się sprzeciwiali, hippisi określali jako establishment. Mimo akcentu tego ruchu na zwalczanie obowiązujących konwencji ubioru, sam także wykreował specyficzny gatunek mody.

Według Nonsensopedii:

Hippisi – dzieci kwiaty, biegająca boso po trawie młodzież lat 60. Hippisi, gdy tylko byli wystarczająco przytomni, by o tym pamiętać, kontestowali konsumpcyjny tryb życia i sprzeciwiali się wyścigowi szczurów. Buntowali się przeciwko pokoleniu swoich rodziców, z wyjątkiem sytuacji, gdy musieli wyciągnąć od owego pokolenia pieniądze na narkotyki, nowe dzwony i bluzki non-iron.

Część interesowała się duchowością wschodu, choć nie bardzo mieli pojęcie, gdzie ów wschód się znajduje. Amerykańscy hippisi przypuszczali, iż chodzi o Wschodnie Wybrzeże, europejscy patrzyli z niedowierzaniem na Polskę, po czym pukali się w głowę. Natomiast absolutnie wszyscy hippisi żywo interesowali się narkotykami.

14.jpg

Uważacie, że w dzisiejszych czasach można jeszcze spotkać prawdziwych przedstawicieli tej kultury?

Znacie kogoś takiego, a może ktoś z waszej rodziny kiedyś należał do nich?

Wypowiadajcie się.

Spotkać ich naśladowców na pewno można - jeśli nawet nie propagują ich poglądów, to wzorują się ich stylem bycia/ubierania się. Znam jednego takiego zakręconego człowieka, sympatyczny gość :) a o obecności hippie w mej rodzinie nic mi nie wiadomo.

Nie miałam jeszcze okazji poznać żadnego hippisa i w sumie nie wiem, czy będę miała kiedykolwiek okazję, bo chyba niewielu jest już takich typowych przedstawicieli tej subkultury ;)

w Polsce raczej nie było realnie tego ruchu.

a jest to jedna z moich ulubionych subkultur, która nie zakładała żadnych ram oprócz wolności jednostki. oczywiście i tu pojawiło się nieszczęsne typizowanie jak wygląda i zachowuje się hipis. moim zdaniem to błąd. hipisem byłby ten, kto żyłby wg własnych zasad a nie konwenansów. jednak i hipisi popadają w stereotypowe wyobrażenie o tym jak powinni wyglądać czy się zachowywać. nie ma to znamion wolności.

Z dzieciństwa pamiętam jeszcze pozostałości takowych-nieliczne jednostki.Później młodsza młodzież też tym się zainteresowała ..ale w/g mnie to byli post-hippisi ..ideologia ich a muzyka już raczej hard rock..-i ja tam byłem i wino piłem..;-)

Do dzisiaj chodzę w dzwonach i lubię zakładać do tego kamizelkę ;) Lubię muzykę lat 70 i ogólnie utożsamiam się z tą subkulturą.
Pozdrawiam wszystkich kwiatuszków ;)