Jump to content
Luvuu

Doula

Recommended Posts

Doula (z języka greckiego δούλη, dosłownie: kobieta, która służy) – wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie.

Określenie "doula" na kobietę, która wspiera młodą matkę w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem, zostało użyte przez antropolog Danę Raphael po raz pierwszy w latach 70. w Stanach Zjednoczonych w książce Tender Gift: Brestfeeding. W latach późniejszych zostało rozszerzone również na wsparcie w czasie porodu przez autorów przełomowej książki Mothering the Mother (obecnie The Doula Book) Marshalla Klausa i Johna Kennela. Pod koniec lat 80. idea douli trafiła do Europy Zachodniej, gdzie w kilku krajach została oficjalnie uznana za zawód. W Polsce pierwsze doule działają od niespełna 10 lat. W roku 2011 powstało pierwsza organizacja zrzeszająca doule – Stowarzyszenie DOULA w Polsce.

Doule robią się coraz bardziej popularne, kiedyś nie słyszało się o nich w ogóle, teraz słyszy się coraz częściej. Spotkaliście się już z tym terminem? A może znacie osoby, które "korzystały" z pomocy douli? Uważacie, że takie osoby są potrzebne? Drogie panie, zdecydowałybyście się na taką "ciążową przyjaciółkę na wyłączność"? Jeśli tak/nie, to dlaczego? Panowie, chcielibyście, aby wasze partnerki miały swoją doulę?

Ciekawe, jeszcze o Doulach nie słyszałem. Nie jestem tego jakimś zwolennikiem, myślę że kobieta powinna radzić sobie w okresie ciąży i po porodzie sama albo raczej z pomocą mężczyzny. Nawet w czasach jaskiniowców kobiety samodzielnie wychowywały dzieci więc nie rozumiem jaka jest potrzeba w zatrudnianiu hmm niańki dla siebie i/lub noworodka? Rozumiem taki aspekt gdy np. Kobieta jest samotną matką i potrzebuje chociaż by osoby do towarzystwa,

Swoją drogą ciekawe czy takie Doule mają własne życie, dzieci, mężów. Jak oni reagują że ich żony mają ,,inną rodzinę" ?

nie słyszałam o tym wcześniej, dość dziwny zawód jak dla mnie. nie skorzystałabym z pomocy obcej mi osoby przy karmieniu piersią.

dawniej każda matka uczyła się sama wszystkich czynności związanych z noworodkiem, ewentualnie od kobiet z rodziny i świetnie sobie radziły.

nie uważam, żeby to był konieczny zawód.

Czytałam nawet ostatnio jakąś ksiażkę o doulach. Myślę, że w dzisiejszych czasach, to całkiem przydatne panie :) Ja sama bym się nie zdecydowała raczej, chyba, że mój mąż byłby za bardzo zabiegany, żeby poświęcić mi więcej czasu, więc dlaczego nie? Fajnie byłoby jakby potem taka doula chciała zostać opiekunką mojego dziecka :)

Pierwszy raz słyszę o kimś takim + uważam, że jest to niepotrzebne, wręcz chore i nienaturalne żeby korzystać z takiej pomocy. No chyba, że matka ma problemy zdrowotne bądź depresję poporodową, to już co innego.

Nie widzę w tym nic złego, wiele kobiet nie może liczyć na wsparcie pochłąniętych karierą facetów i wtedy to dobre rozwiązanie. Chociaż ja nie chciałabym mieć swojej douli, z jednej przyczyny - ciąża to też taka intymność pomiędzy mną a ojcem dziecka i nie chciałabym dopuszczać do niej kogokolwiek. ;)

Nie widzę w tym nic złego, aczkolwiek sama nie mam zamiaru korzystać z tego typu "usług". Kiedyś kobiety świetnie dawały sobie radę same, więc teraz też powinny. Wiadomo, że zawsze może się noga podwinąć, każdy popełnia błędy, ale to właśnie na nich najlepiej się uczymy i uważam, że powinno się je popełniać. Jeżeli ktoś rzeczywiście nie wyrabia z pracą, domem i dzieckiem, to raczej potrzebna jest niania. Ta cała doula to taka niby "przyjaciółka", a dawanie pieniędzy za przyjaźń to już coś chorego. ^^