Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zgaga (łac. pyrosis) – objaw chorobowy polegający na uczuciu bolesnego pieczenia, które chory lokalizuje za mostkiem. Zwykle opisywane jako "palenie w przełyku".

Przyczyną tego objawu jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego (tzw. refluks żołądkowo-przełykowy) z żołądka z powrotem do przełyku, wbrew kierunkowi fal perystaltycznych. Dolegliwości odczuwane są najczęściej pośrodku klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu, ale w skrajnej postaci ból może promieniować do szyi, gardła, krtani, kąta żuchwy, a nawet bocznych części klatki. Refluks może być niekiedy podłożem występowania napadów astmatycznych i dolegliwości laryngologicznych (np. przewlekłego kaszlu).

Zdarza wam się miewać zgagę? Jak często? Jak sobie z nią radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Często mam po ostrej pizzy z Lidla, zwłaszcza w połączeniu z wódką. Kiedyś piłem na nią jakieś magiczne syropy ale z nich zrezygnowałem, zauważyłem że wcale nie polepszają one sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdarza mi się rzadko, zwłaszcza jak zjem sernik, naleśniki z serem to mi szkodzi, nie ma tragedii ale jednak coś jest w tym serze, że zgaga się pojawia. Najgorsze jest to, że uwielbiam te rzeczy... wiem, że powinienem uważać, ale nie mogę się powtrzymać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwszy raz zgaga spotkała mnie w ciąży - w około 5 miesiącu męczyła mnie najbardziej ale bez tragedii, teraz już tylko lekko dogorywa resztkami.  Słyszałam, że dobre są biszkopty, ale próbowałam i jakoś nie widziałam żadnej różnicy. 

Nigdy wcześniej jej nie miałam, nie wiedziałam nic o pieczeniu w przełyku. Ale faktycznie - jeśli ktoś zmaga się z nią częściej po jedzeniu, współczuję. Niesamowity dyskomfort. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja ze zgagą męczyłam się w ciąży, ale jescze gorsze były zaparcia i wzdęcia najbardziej mi pomagały musli z dodatkiem takiego preparatu w formie kisielu z apteki laximama się nazywało. A na zgagę to najlepiej pomagały biszkopty ale teraz to nie miewam jej tak często całe szczęście.

Edytowane przez adaria5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi