Jump to content
Vince Masuka

[Poradnik] Bezpieczeństwo komputera na najwyższym poziomie.

Recommended Posts

Dzień dobry

 

Postanowiałem stworzyć temat który pomoże wam na bank !

 

Wstęp
System po instalacji zawsze chodzi szybko czym jest to spowodowane ? partycja systemowa po pierwsze jest nie pofragmentowana [sposób ułożenia plików] po drugie zero spyware, trojanów, wirusów i śmieci powstałych wyniku pobierania plików z netu, instalacji oprogramowania, ogólnie korzystania z systemu.

Kolejną cechą jest rejestr systemu im więcej programów tym więcej jest w nim wpisów dostyczących programów, każdy nowo zainstalowany program musi mieć własne wpisy.

 

Programy

Jak będziecie kiedyś pracować na firmowym komputerze zdacie sobie sprawę, że jest tam mało potrzebnych aplikacji, czasami w pracy szkole studiach musicie np. sprawdzić pocztę, coś sobie wrzucić na google driva etc., opcją jest noszenie swojego laptopa no ale halo trochę to waży, utrudnia ogólnie, trzeba pilnować i tak dalej.

 

Żyjemy w XXI wieku i dostępność dysków przenośnych (bez wymagania dodatkowego zasilania) to codzienność. Dysk 1000 gb to wydatek okolo 260 zł to bardzo duża przestrzeń gdzie można trzymać całe zbiory muzyczne filmowe, w tym programy.

 

Programy w wersji portable - stosuje to od niedawna czym różnią się od wersji instalacyjnej ? przede wszystkim informacje o aplikacji takie jak profile, dla przeglądarek np. hasla zakladki są zapisywane w folderze - c/users/nazwa usera/appdata/local/nazwa aplikacji
następnie sama aplikacja zapisywana jest najczęsciej c/program files/nazwa aplikacji lub c/program files (x86)/nazwa aplikacji - dla systemu 64 bitowego

dodatkowo sciezki,rozszerzenia i tak dalej zapisywane są w rejestrze systemu. 

Aplikacje portable mają wszystko ! w jednym folderze, i to jest pełna mobilnosc, możemy taką aplikacje uruchomić na dowolnym kompuetrze musi on tylko spełniać minimalne wymagania dotyczące sprzątu które postawił producent.

 

Więc jeśli mamy nasz katolog na dysku zewnętrznym z programi odpalisz sobie to wszystko w domu/szkole/pracy masz wszystkie dane te same, te same hasla, zakladki, historiia i tak dalej ...

Kolejne za dla aplikacji portable to wysypanie się systemu windows, ile czasu musicie tracić na instalacje potem tego wszystkie od nowa, ustawianie tego - bez sensu po prostu dzień w plecy ! z aplikacjami portable tego prolbemu nie ma !, instalujesz od nowa windowsa, podlaczasz dysk przenośny lub masz te programy na drugiej partycji i tyle i Cię to wgle nie obchodzi, wybierasz program i sobie uruchamiasz i tworzysz skróty tam gdzie lubisz : )

 

portableapps <- ta stronka zawiera darmowe wersje programow w wersji przenośnej : )

są tez inne programy wystarczy poszukać.

 

ANTYWIRUS

Windows 8 to nowy system od MS posiadając ten system nie musicie mieć wgle antywirusa, wbudowany w system - windows defender sprawdza się mega znakomicie !
Sam windows 8 dodatkowo instaluje wszystko ! nie trzeba żadnych sterowników aby urządzenia działały.

 

DEFRAGMENTACJA i ŚMIECI

Aby system chodził cały czas dobrze należy go regularnie defragmentować w sieci sporo jest programów do defragmentacji, ja nie będę tu polecał najlepszego, wystarczy przejrzeć dobreprogramy aby sobie coś wybrać dla siebie.

Do śmieci od zawsze uzywam Ccleaner.

DO modyfikacji systemu używam tuneup ale tak że dokonuje zmian zalecanych przez program, jeśli wszystko jest okej to go usuwam bowiem program jest platny.

 

Myślę że te czynności jeśli przeprowadzicie to na świezym systemie sprawią żę nie będzie z nim żadnego kłopotu.

 

Mile widziane komentarze i reputacja : )

Share this post


Link to post

 

ANTYWIRUS

Windows 8 to nowy system od MS posiadając ten system nie musicie mieć wgle antywirusa, wbudowany w system - windows defender sprawdza się mega znakomicie !

Sam windows 8 dodatkowo instaluje wszystko ! nie trzeba żadnych sterowników aby urządzenia działały.

 

a jak ktoś ma innego windowsa?

 

Taki trochę bez sensu ten 'poradnik' ja się niczego nie dowiedziałem ciekawego

 

Kolejne za dla aplikacji portable to wysypanie się systemu windows, ile czasu musicie tracić na instalacje potem tego wszystkie od nowa, ustawianie tego - bez sensu po prostu dzień w plecy !

 

od tego są kopie zapasowe, o których nie wspomniałeś a powinno się je robić.

Share this post


Link to post
od tego są kopie zapasowe, o których nie wspomniałeś a powinno się je robić.

 

Dla mnie kopie to jeden wielki bez sens, teraz praktykując portable. Tryzmam część rzeczy na drugiej partcyji (w przyszlosci na zewnętrznym). Ma to taką zaletę, że podpinam owy dysk do innego lapka z dowolnym windowsem i mam programy ze swoimi ustawieniami.

Na partycji C stawiam windowsa tak średnio raz na rok i to mi w zupełności wystarcza, co mi po kopii systemu, skoro ten system raz że się zasyfia, dwa jego struktura jest pofragmentowana, a trzy żę wychodzą aktualizacje i te kopie trzeba co chwile robić i usuwać stare bo sporo to zajmuje. Dodatkowo do kopii trzeba mieć specjalne narzędzia i wiedzę którą należy przyswoić dla mnie bez sensu.

 

Teraz a dysku D mam 38 aplikacji w wersji portable, których użyje wszędzie gdzie mi to będzie potrzebne, wraz z ustawieniami etc. Synchronizacja pełną parą.

Kopia to strata czasu, nie mówię tutaj o rozwiązaniach w firmie, choć też pewnie mój sposób gdzieś u siebie bym wdrażał bo jest dużo lepszy od zwykłych rozwiązań.

 

a jak ktoś ma innego windowsa? Taki trochę bez sensu ten 'poradnik' ja się niczego nie dowiedziałem ciekawego

 

O XP nawet nie pisze, jak ktoś z tego jeszcze korzysta to życzę powodzenia jak supportu za pół roku nie będzie.
Vista najwolniejsze dziadostwo nie wiem czy ktoś tego shitu będzie używac.

WIndows 7 popularny system którego używałem 2 lata bez antywirusa i bylo spoko : ) antywirusy typu avast to tylko wieksze zagrozenie dla systemu niz jakaś pomoc, domyslnie jest tam troszke gorsza wersja windows defender ale mysle ze to wystarcza.

Ogolnie niedlugo dam tutaj spory poradnik na temat systemu bez antywirusa, i na takim czyms mozna jechac 2-3 lata.

 


 

Share this post


Link to post
aha. nie mam nic więcej do dodania.

 

Prawda jest taka, że wystarczy uzywać legalnego oprogramowania, nie siedzieć na porno, ściągać tylko z zaufanych witryn i problemów nie ma, raz na rok z ciekawosci skanuje online i zero syfu na kompie.

 

No ale jak kto woli jedni wolą mieć zamulonego przez kasperskiego kompa, który rzekomo jest bardziej bezpieczny.

Share this post


Link to post

Jeżeli chodzi o antywirusa to ufam tylko i wyłącznie temu od malwarebyte. Nie odpala się razem z systemem. Nawet w wersji darmowej jest mega dokładny. Kiedyś zrobiłem test. Avast i Mbam. Avast pokazał o połowę mniej zainfekowanych plików.Coś tam koło 20. A Mbam coś koło 50. Więc od tamtej pory śmigam tylko i wyłącznie na nim. Skan raz w tygodniu i wszystko gra. CCleaner jest spoko. Też go używam. Muszę tylko dobrego FW dorwać. Polecicie coś?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.