Jump to content
Blackia

Komunia św a ceremonia...

Recommended Posts

Nie wyswietlilo mi takiego tematu.Ale jak cos to WYcinac ;d

Kazdy pamieta pewnie swoja komunie sw, rycie pojec z katechizmu, msze i imprezke.

Jak waszym zdanie teraz wyglada ta ceremonia? czy bardzo sie rozni od tej ktora pamietacie?

Czy przybrala faktycznie barwy materialnej imprezy? i staje sie finansowa przepychanka?

teraz Komunia święta to jest konkurs na najlepszy prezent z tego co widze.

Gdzieś tam słyszałam, że rodzice chcieli przesunąć Komunie świętą ze względu na koncert .. One Direction :x

ważność tego sakramentu zanika .. 

zresztą moim zdaniem 8 letnie dzieci nie są jeszcze świadome o co w tym wszystkim chodzi. 

Traktują to jako kolejny powód, żeby dostać prezenty .. 

Moja komunia była ostatnią na której byłem, więc niewiele mogę na ten temat powiedzieć. Podobała mi się ze względu na ilość osób które zebrały się w jednym miejscu, prawie cała rodzina, ale poza tym nie było to nic niezwykłego. Prezenty to rzecz drugorzędna.

Komunia to jedna wielka beka. Ksiądz mówi, ze będziemy święci jak zjemy okrągły opłatek. W tych wpychanych nam kłamstwach nie dziwię się, ze te biedne dzieci uciekają do prezentów. 

Komunia to jedna wielka beka. Ksiądz mówi, ze będziemy święci jak zjemy okrągły opłatek. W tych wpychanych nam kłamstwach nie dziwię się, ze te biedne dzieci uciekają do prezentów.

Gdzieś już to pisałam. Kwestia wychowania (?) Dla kogoś wiara może być naprawdę ważna i nie mówię tu o fanatykach bo to już inna sprawa.

Gdzieś już to pisałam. Kwestia wychowania (?) Dla kogoś wiara może być naprawdę ważna i nie mówię tu o fanatykach bo to już inna sprawa.

Są wyjątki oczywiście, ale niestety już większość patrzy tylko na prezent. Bo ten dostanie Iphona, ten laptopa .. 

Ja się z głupiego zegarka cieszyłam. 

Są wyjątki oczywiście, ale niestety już większość patrzy tylko na prezent. Bo ten dostanie Iphona, ten laptopa .. Ja się z głupiego zegarka cieszyłam.

O prezentach nie mówiłam bo faktycznie teraz wszystko obraca się tylko wokół tego ale chodzi mi o religię - o wiarę.

Dla kogoś takie podejście do komunii wtedy to jego ważny dzień. Dzieci nie myślą wtedy za siebie.

Dla kogoś wiara może być naprawdę ważna i nie mówię tu o fanatykach bo to już inna sprawa.

Będąc małolatem chodziłem do kościoła, skończyłem 18 lat i wybrałem swoją drogę. Moja rodzina wychowana jest w tradycjach chrześcijańskich, do mnie jednak to nie trafia. 

Będąc małolatem chodziłem do kościoła, skończyłem 18 lat i wybrałem swoją drogę. Moja rodzina wychowana jest w tradycjach chrześcijańskich, do mnie jednak to nie trafia.

O tym też mówię. Komunia dla dziecka to po prostu jego wielki dzień ale niewiele z nich rozumie sens tego dnia, ja sama nie wiedziałam o nim wiele.

Ale nie każdy wybiera później inną drogę. Są osoby dla których ten dzień staje się jaśniejszy później.

O prezentach nie mówiłam bo faktycznie teraz wszystko obraca się tylko wokół tego ale chodzi mi o religię - o wiarę.

Dla kogoś takie podejście do komunii wtedy to jego ważny dzień. Dzieci nie myślą wtedy za siebie.

ale myslisz, że takie 8letnie dziecko rozumie o co w tym wszystkim chodzi? Bo mi sie wydaje, że nie bardzo .. 

ale myslisz, że takie 8letnie dziecko rozumie o co w tym wszystkim chodzi? Bo mi sie wydaje, że nie bardzo ..

Ważny dzień - że wszystko kręci się wokół niego. Prezenty, rodzina której nawet nie pamiętają. Wszystko tylko dlatego, że dziś podchodzi do komunii.

Ważny dzień - że wszystko kręci się wokół niego. Prezenty, rodzina której nawet nie pamiętają. Wszystko tylko dlatego, że dziś podchodzi do komunii.

Mi chodzi o duchową strone tego wydarzenia :)

bo ja też wiedziałam, że ważny dzień, ubieram sukienke, ludzie się zbierają i nawet te prezenty .. ale po co to wszystko to nie bardzo rozumiałam.

Mi chodzi o duchową strone tego wydarzenia :)

Z biegiem czasu i poglądów taka komunia może mieć wartość, chodzi mi o osoby wierzące, które powiedzmy w wieku 30 lat rozumieją to podejście jako coś ważnego. Dla osób które nie wierzą taki dzień jak i w jego momencie - nie ma znaczenia.

;)

Tak.Dzieci sie ciesza tym dniem bo zwraca sie uwage (co juz napisaliscie), ktorej na co dzien jednak brak.Rodzice sa zabiegani i zostawiaja je nierzadko same sobie ...a kazde dziecko potrzebuje by i nim sie zajmowac...

A prezenty? Mysle, ze tez czesto jest tak,iz wielu rodzicow nie stac na jakies konkretne ale w ten dzien potrafia sie zapozyczyc by dac dziecku to co chcialo.Wiec jak sie dziwic takiemu bajtlowi?

Ale to pewnie sa wyjatki...

Co zas stwierdzenia Ala.To fakt kazdy powinien sam decydowac czy chce czy nie chce w takiej czy innej wierze zyc.A u nas jakby tego nie brac juz zaraz po narodzinach decyzja zapada...

moja komunia zapadła mi w pamięć bardzo pozytywnie z wyjątkiem wielkiego kosza pięknych róż, który nie wiem, kto mi przysłał do dziś...

dostałam rower i łańcuszek, ale najlepiej pamiętam śpiewanie psalmu, co było bardzo stresujące i kręcenie włosów, które miałam wówczas do kolan.

do tego na moim obrazku było źle napisane moje imię -.-

i... nie pozwolili mi stanąć do zdjęcia grupowego, bo miałam inną sukienkę od reszty. 

Ale mialas chociaz taka jaka chcialas ta sukienke? czy tez albe?

Wlasnie jakie macie zdanie na temat jednakowych strojow.Dobre to jest rozwiazanie czy tez ograniczajace?

Ja np po komunii i tak wlazlam w sukienke mojej sis, taka snieznobiala z falbanami koronkowymi...strasznie taka chcialam miec, zamiast alby.

Ale z drugiej strony kazdy wygladal tak samo i nie bylo rewi mody.A wiadomo, ze tez nie kazdego stac na takie suknie( bo ceny kosmiczne pewnie by byly) i moglby sie ktos zle czuc...A to tez niepotrzebne.

Kiedyś faktycznie to były komunie i tylko komunie św. bez aż tak wystawnych przyjęć,zamawiania lokali,czasami z muzyką, gości jak na weselu itp. Bywało, że dawano kiedyś w prezencie rower,zegarek,aparat forograficzny , a dzisiaj? - komputery, naście tysięcy złotych,gości setka,sukienki komunijne jak na pokazie mody, chciaż w niektórych parafiach dzieci idą ubrane w jednakowe stroje,dziewczynki w tak samo uszytych sukienkach,chłopcy w czarnych spodniach i białych albach przewiązanych sznurem,a na piersiach wyhaftowana hostia w kolorze sznura ("złota). Ale i tak znajdują się jednostki,gdzie dziewczynki są ubrane wg pomysłu mamy. I właśnie nie wszystkie dzieci z tego powodu bywają szczęśliwe, chodzi mi oczywiście o te "pokazy mody", bo nie każdego stać na wystawną sukienkę,gdzie prosta jakie mają wszystkie dziewczynki jest droga,a co dopiero sukienka ekstra. Ale nie wszyscy rodzice potrafią wejść w sytuację tych biedniejszych.

Komunie święte w obecnych czasach są tylko jednym z przejawów ogólnie postępującego upadku duchowości i wzrostu konsumpcjonizmu. Liczy się kasa, władza i wygląd, to co wewnątrz traci na znaczeniu, a bardzo szkoda.

Możemy hejtować to jak w ostatnich latach wyglądają komunie, możemy hejtować całą resztę, powód będzie ten sam :)