Jump to content
Disorder

Studia za granicą

Recommended Posts

Mit 1. Studia za granicą nie są dla każdego.

Niezależnie od płci, pochodzenia i zainteresowań, studiowanie za granicą może przynieść korzyści osobiste, naukowe i zawodowe. Istnieje wiele programów studiów zagranicznych i jeśli dobrze poszukasz, prawdopodobnie znajdziesz kilka, które będą odpowiadać Twoim potrzebom i zainteresowaniom.

Mit 2. Studia za granicą to strata czasu i pieniędzy.

Niektórzy uczniowie (albo ich rodzice) uważają, że studia za granicą wcale nie są prawdziwymi studiami. Rzeczywistość jest zgoła odmienna. W innych krajach metody nauczania mogą różnić się od tych, które znamy, ale nie czyni to studiowania mniej wartościowym. Dodatkowo, oprócz poznawania teorii zawartych w podreczniku, bardzo ważna część nauczania odbywa się poza salą wykładową. Zdobędziesz doświadczenie, którego nigdy nie mógłbyś/mogłabyś zdobyć na rodzimym uniwersytecie. Doświadczenie zdobyte za granicą zmieni Twoje życie, a także zwiększy potencjał zatrudnienia. Obecnie firmy międzynarodowe w większości przypadków szukają pracowników posiadających umiejętność komunikacji z ludźmi pochodzącymi z różnych kultur.

Jeśli zapytasz o to kogokolwiek, kto studiował za granicą, prawdopodobnie usłyszysz, że wszelkie wcześniejsze troski i zmartwienia zniknęły, jak tylko osoba ta przyjechała na miejsce studiów. Zapewni, że to doświadczenie jest warte dodatkowych kosztów i czasu. A także, że korzyści które osiągnęła z tego doświadczenia są o wiele większe i dłużej procentują, niż można byłoby się tego spodziewać.

Mit 3. Łatwiej i lepiej jest wyjechać, kiedy już ma się pracę.

Łatwiej powiedzieć niż wykonać. Kiedy masz już pracę i ciążące na Tobie odpowiedzialności, trudniej jest zdecydować się na wyjazd. Możesz mieć problem ze znalezieniem wolnego czasu na wyjazd albo też możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy nie będzie Cię stać na bezpłatny urlop, ponieważ masz długoterminowe zobowiązania finansowe: kredyt na samochód, opłatę za wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny albo też inne powinności wobec rodziny. Ponadto wyjazd w charakterze turystycznym dostarcza innych doznań niż życie w pełnej integracji z obcą kulturą. Te dwa doświadczenia znacznie różnią się od siebie. Jako turysta jesteś traktowany zwykle jako osoba z zewnątrz. Kiedy mieszkasz w obcym kraju i uczestniczysz w codziennym życiu, bardziej się zżywasz z jego kulturą, a to pozwoli Ci prawdziwie zrozumieć ludzi posiadających różną przynależność kulturową.

Mit 4. Nie jestem wystarczająco bogaty, żeby studiować za granicą.

Studiowanie za granicą może kosztować tyle samo albo nawet mniej niż studia na rodzimej uczelni. Dream Foundation stawia sobie za cel oferowanie możliwości studiów zagranicznych, które są tańsze niż studia na rodzimych uczelniach. Możesz także znaleźć wiele programów studiów zagranicznych, gdzie opłata za naukę jest całkowicie albo częściowo pokrywana przez władze lokalne albo przez rząd.

Poza tym, jeśli wyprowadzisz się z dala od rodziców i podejmiesz studia na rodzimej uczelni, a musiałbyś/-łabyś pracować, aby pokryć koszty życia i zakwaterowania, w większości przypadków okaże się, że należałoby pracować nawet do 40 godzin tygodniowo. W niektórych krajach, które współpracują z Dream Foundation, możesz pokryć wszelkie koszty pracując tylko 12-15 godzin tygodniowo, co pozostawia wystarczająco dużo czasu na studiowanie.

Mit 5. Mogę wyjechać na studia tylko do Wielkiej Brytanii albo do USA, ponieważ nie posługuję się żadnym innym językiem obcym poza angielskim.

Jest to zwykłe nieporozumienie. Dream Foundation ma na celu dostarczenie programów z innych krajów niż Zjednoczone Królestwo, które oferują szkolnictwo na wysokim poziomie w języku angielskim. Najbardziej popularne z nich to Dania i Holandia.

Dostępne są także takie programy, gdzie jest wymagana tylko podstawowa znajomość języka obcego i które zapewniają intensywne kursy językowe na początku studiów zagranicznych. Nie możesz pozwolić na to, by nieznajomość języka powstrzymała Cię przed studiowaniem w którymś konkretnym kraju. Jednakże im lepsza będzie Twoja znajomość języka, tym prędzej zintegrujesz się ze środowiskiem akademickim.

Mity 6. Tylko poza granicami Polski istnieje zwyczaj wyjazdu na studia zagraniczne.

Programy studiów zagranicznych są dostępne dla wszystkich studentów. W rzeczywistości ze studiów zagranicznych korzysta więcej studentów kierunków humanistycznych, socjologii, biznesu, ekonomii i sztuk pięknych niż tych studiujących języki obce. Nawet, jeżeli nie jesteś studentem filologii, z pewnością będziesz mógł pochwalić się w swoim CV wyższym poziomem kwalifikacji, będącym rezultatem studiów za granicą.

/źródło:

http://www.dreamfoundation.eu/pl_PL/pages/why/myths

Myśleliście kiedyś aby wyjechać na studia za granicę?

Chcielibyście studiować poza Polską, w innym języku?

Uważacie, że ma to później wpływ na dostanie pracy, że inaczej na to patrzą potencjalni pracodawcy?

Zapraszam do dyskusji.

Myśleliście kiedyś aby wyjechać na studia za granicę? Chcielibyście studiować poza Polską, w innym języku? Uważacie, że ma to później wpływ na dostanie pracy, że inaczej na to patrzą potencjalni pracodawcy?

Ja studiowałam w 2010 roku w Hiszpanii. Szczerze mówiąc to prawda, że później jak szukałam pracy z CV, w którym miałam wpisane Universitat Autònoma de Barcelona to propozycje pracy sypały się z nieba... Wszyscy byli strasznie zaintrygowani tymi studiami i w ogóle językiem. To bardzo duży plus, szczególnie właśnie znajomość hiszpańskiego bo Polska ostatnio bardzo się otworzyła na kraje południowe, ludzie coraz lepiej znają kulturę i języki. W ogóle jest tutaj coraz więcej obcokrajowców, więc ludzie którzy są przyzwyczajeni do różnokulturowego środowiska mają o wiele łatwiej. Tak mi się wydaje.

Same studia tam jakoś bardzo nie odbiegały poziomem od studiów w Polsce. Ja akurat i tam i tutaj robiłam filologię hiszpańską i prawdę mówiąc jestem w szoku jak wysoki poziom filologii jest na UAMie w Poznaniu, spokojnie mogę go przyrównać do Barcelony (a UAB szczyci się łatką jednej z najlepszych uczelni pod względem filologii w całej Europie), trzeba naprawdę masę umieć, żeby zdać. Niby filologię uważa się za jeden z łatwiejszych kierunków ale wcale nie jest aż tak prosto. 

Jeśli chodzi jeszcze o Hiszpanię to tam trzeba wymiatać dobrze po hiszpańsku, nie wiem nawet czy są jakieś zajęcia po angielsku ale Erasmusów, którzy studiowali razem ze mną bardzo katowali hiszpańskim i, o zgrozo, katalońskim :P Ale taka specyfika uniwersytetu autonomicznego. Metody nauczania są zupełnie inne - w Polsce to bardziej pamięciówa, regułki i pierdółki, w Hiszpanii stawia się na kreatywność i samodzielną pracę nad zagadnieniami. Nie ma kucia na pamięć terminów, wszystko trzeba po prostu potrafić wykorzystać w praktyce.

Jeśli chodzi o cenę to niestety aktualnie studia w Barcelonie wyszłyby o wiele drożej niż w Poznaniu. Przede wszystkim wszystkie studia są tam płatne a w pierwszym roku nie ma żadnych stypendiów socjalnych dla obcokrajowców. Więc trzeba się przygotować na wydatek rzędu 1000E za rok za same kredyty + utrzymanie, które jest o wiele droższe. Chociaż na południu Hiszpanii studia są tańsze i utrzymanie również, zawsze można wybrać się chociażby do Granady, która też ma dość renomę a mniej zapłaci się tam za mieszkanie i za same studia.

Wiadomo, że jest to najlepszy sposób na skuteczną naukę języka - wrzucić się na głęboką wodę :) Ja musiałam mocno nadrabiać kataloński, który przez kilka lat nieużywania mi się zakurzył, oprócz normalnego materiału siedziałam w necie na stronach z gramą i wkuwałam kataloński - ale postępy były niesamowite. Dlatego właśnie teraz chciałabym dostać się na Erasmusa do Włoch, aby podszlifować włoski i poznać kolejny kraj i jego kulturę jeszcze lepiej :)

Jak za dwa lata nie będę miała w miarę ułożonego życia w Polsce, to na pewno wyjeżdżam na studia zagranicę. Ciągnie mnie do świata, do nowych miejsc. Myślę, że jeśli ma się możliwości, to powinno się z nich korzystać - rozwijać się, a nie ograniczać się jedynie do jednego miejsca.