Skocz do zawartości
Andriskos.pl kończy swoją działalność Więcej informacji... ×
Gość Amethyst

Jaki ślub? Kościelny czy cywilny?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Amethyst

Gdybyście mieli brać ślub to który byście woleli i dlaczego? Cywilny czy kościelny? A może taki i taki? :)

Ja osobiście jestem za kościelnym. Dla mnie ślub to sakrament, zobowiązanie do końca życia przed Panem Bogiem na życie z ukochaną osobą. Dopóki śmierć nas nie rozłączy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja brałem oba te śluby tylko że to było 11 lat temu i nie narzekam a teraz jest tylko 1 kośćielny tzw kokordatowy i tyle ale można wybrać cywilny i jest tak samo ważny .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ślub cywilny, tylko i wyłącznie. Nie potrzebuję katolskiej szopki, żeby czuć, że jestem żoną najlepszego Mężczyzny na świecie. Ślub kościelny to wydawanie kasy na księdza - wolę zapłacić państwu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie, że tylko cywilny. Nie mam zamiaru płacić księdzu, żeby wydukał regułkę. Cały ślub kościelny to bujda, zwłaszcza, że nie ma Boga, więc zobowiązanie przed kolesiem w czarnym stroju nie ma dla mnie większej wartości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja chyba wolę zapłacić księdzu. Chociaż życzą sobie niemałe sumki.

Myślę, że w przyszłości to wezmę 2 śluby , cywilny i kościelny. Pierwszy cywilny. Ale w sumie to niewiadomo co będzie jeszcze za te parę lat. W końcu to zalezy również od partnera z którym będę brać ślub.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie ślub kościelny nie przedstawia żadnej wartości - podobnie jak ślub zawierany przy każdej innej religii. Ślub cywilny to prawne potwierdzenie tego, że jest się małżeństwem i w zasadzie tylko o to chodzi - nie potrzeba mi księdza, żeby zmienić nazwisko w dowodzie.

Mój partner również jest tylko za ślubem cywilnym. Moi rodzice już zapowiedzieli, że się nie pojawią, jeśli nie będzie kościelnego - trudno, będzie ślub bez rodziców.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Amethyst
Ok. Ale Dla wierzącego człowieka kościelny ważniejszy od cywilnego :P

Masz racje. Bo dla osoby wychowanej w religii chrześcijańskiej oraz wierzącej ślub kościelny będzie ważniejszy od takiego ,zawieranego w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby wziąć oba takie śluby :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, że nie stoi nic na przeszkodzie.

Dla mnie jednak ważniejszy jest ślub przed Bogiem.

Zmiana nazwiska - też mi coś. Hiszpanie przy żadnym ślubie nie zmieniają nazwiska :P

Papierki można spalić. A przysięgi przed Bogiem - bój się złamać !! :P :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Oczywiście, że nie stoi nic na przeszkodzie.

Dla mnie jednak ważniejszy jest ślub przed Bogiem.

Zmiana nazwiska - też mi coś. Hiszpanie przy żadnym ślubie nie zmieniają nazwiska :P

Papierki można spalić. A przysięgi przed Bogiem - bój się złamać !! :P :)

Cóż znaczy przysięga przed Bogiem, skoro Boga nie ma ;) Mogę sobie również dobrze przysięgać przed moim kotem, chyba nawet byłoby to bardziej dla mnie zobowiązujące ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Anonymous

Śluby to bym chciał 2 sobie wziąć. Może i według niektórych kościelny jest głupotą ale dla mnie jakoś nie rusza ;D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla niektórych Boga nie ma, dlatego nie uznajecie ślubu kościelnego.

Po co macie mówić jakąś regułkę, skoro to samo możecie zrobić bez tej całej zabawy w kościół.

Też bym tak sobie pomyślała. Ale, że jestem wychowana w religii chrześcijańskiej. Wierzę w Boga, dlatego wezmę ślub kościelny.

Ale nie jest to dla mnie takie ważne. Obyłabym się bez tego. ;)

Ważne, że ja wiem, że Go kocham, a On mnie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Przedewszystkim kościelny bo jestem katolikiem.

1. Pisze się "przede wszystkim"

2. Biorąc kościelny, bierzesz również cywilny, więc nie ma żadnego przede wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

chyba żaden...

kiedyś jako mała dziewczynka marzyłam o romantycznym ślubie, a trochę później o takim zwariowanym - w końcu ślub zwykle ma sie tylko raz [ale zawsze konkordatowym]

teraz, gdy patrzę na znajomych ludzi wydaje mi się, że ślub to tylko kłopoty, a przecież do szczęścia nie potrzebne są żadne świstki

ale może kiedyś spotkam człowieka, który sprawi, że zdanie zmienię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ślub kościelny to typowa impreza dla rodziny. [;

ja mam swoją wizję, moja matka jej nie dopuszcza, ale ja mam jej zdanie gdzieś, bo to ja będę brała ślub, a nie ona.

nie chcę ślubu w kościele, to okropne jest, chcę na zewnątrz, bez mszy. ksiądz może kazanie powiedzieć i to jest dla mnie najważniejsze, potem przysięga. ale chcę to na zewnątrz, w jakimś ogrodzie może [; nie potrzebuję mszy do tego -.-'

cywilny to znowu głównie kwestie prawne.

kościelny i tak będzie, przecież Nasi rodzice i babcie by Nas zamęczyli. a mi się biała suknia marzy ^^

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
to już wolałabym nie brać go wcale niż brać przez wzgląd na rodzinę.

ja go nie potrzebuję- taka jest prawda. dlatego też chcę mieć ceremonię na zewnątrz. taki ślub bardziej mi się podoba. nie chcę siedzieć w kościele- w Nim się źle czuję.

a ślub biorę dla siebie, tyle, że kościelny jest zawsze dla rodziny- żeby się najadła, wybawiła i popiła.

i nie będę brać ślubu, bo rodzina mi każe, bo krzywo patrzy- ja sama chcę. cała te ceremonia mi się podoba.

no.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi