Jump to content
Guest Amethyst

Jaki ślub? Kościelny czy cywilny?

Recommended Posts

Guest Nika

Jesteśmy z mężem wierzący, mieliśmy ślub konkordatowy a udzielił go nam ten sam ksiądz ( proboszcz naszej parafii) który również udzielił wcześniej spowiedzi przedślubnej :)

Naturalnie, że kościelny czasami sobie wyobrażam, że idę do ołtarza w białej sukni :)

To nie mogłoby mnie ominąć. Poza tym jestem katoliczką.

można wiedzieć dlaczego?

Bo nie jestem katolikiem ^_^ Miałem tylko chrzest.

Wiem że to nie problem nawet w moim wieku przystąpić do komunii, potem bierzmowania.

Ale jednak głupio bym się czuł :/ Tym bardziej że nie wierze.

Podoba mi się obrzęd ślubu kościelnego, kobieta w białej pięknej sukni ślubnej, marsz weselny etc.

Guest Anonymous

Od pewnego czasu myślę o dwóch ślubach, ale zobaczymy jak się życie potoczy.

Ja jestem po cywilnym i mnie nie ciągnie do kościelnego ani troche, ale wiem że żona by chciała, tylko czy jest sens "marnować" tyle złotówek?? ;D

W zasadzie chciałabym wziąć cywilny i kościelny.

Choć zdecydowanie bardziej podoba mi się kościelny. Nie ze względu na boga, czy coś tam. Chodzi o białą suknię, welon, chórek :D.

A co to za różnica jaki ma być ślub?

Kościelny - na pokaz, czy cywilny?

Jak się ludzie kochają to nie potrzebują ślubu, żeby to w jakikolwiek pokazać innym, wystarczy, że pokazują to sobie.

Jak się ludzie kochają to nie potrzebują ślubu, żeby to w jakikolwiek pokazać innym, wystarczy, że pokazują to sobie.

Się mogę zgodzić, ale to nie znaczy, że nie mogą wziąć ślubu. Bo nie każdy ślub kościelny jest na pokaz.

Kiedyś będę miała białą suknię. Jak będę tego pewna.

ślub bierze sie nie na pokaz ale zawiera sie przymierze z Bogiem

a bez ślubu kościelnego grzeszycie co ściąga na siebie kare

no, możecie wylądować w kotle ze smołą

Hmm no u mnie w rodzinie wszyscy zawsze brali cywilny i koscielny ślub, więc chcialabym kontynuować tradycję :) Nie ma to jak być powiązanym przed Bogiem , suknia może niekoniecznie biała bo to zarezerwowane dla dziewic .. a cywilny dlatego aby dopełnić formalności ślubnych :)

Również jestem zdanie że chyba najlepsze rozwiązanie to oba te wariant aby było dobrze ale chyba jednak ten kościelny musi być a cywilny dla formalności :)

Owszem, popieram to, że ślub kościelny to taka swego rodzaju szopka, a tym bardziej, jeśli ktoś go bierze tylko dlatego, że jest bardziej uroczysty, czy po prostu dlatego, że wypada... Jeśli ktoś wierzy i chce przysięgać przed Bogiem to ok, sprawa jasna i oczywista, ale jeśli bierze się go do szpanu, to lepiej w ogóle nie brać ślubu.

Cywilny może nie jest taki uroczysty, chociaż zależy co kto lubi, ale jest równie ważny, jak kościelny. Przynajmniej dla mnie ;)

merkaba, owszem, jeśli ktoś wierzy to jak najbardziej powinno być to dla niego ważne. Ale mam znajomych którzy nie wierzą, chociaż są zdeklarowanymi katolikami, a ślub kościelny biorą bo panna młoda się uparła, że chce takowy, ponieważ jest bardziej uroczysty i 'magiczny'. Jak dla mnie to szopka.